Novi program obuke za stručno osoblje u bosanskohercegovačkom pravosuđu održano je od 26. do 28. februara u Mostaru. Osam osoba iz entitetskih centara za edukaciju sudova i tužilaštava učestvovalo je u novom ciklusu kontinuirane obuke o primjeni evropskih standarda za zaštitu ljudskih prava utemeljenih na Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima.
Obuka se fokusirala na pitanja koja se tiču slobode izražavanja, govora mržnje i sprečavanja zločina motiviranih mržnjom. Korištenjem praktičnih primjera iz prakse, obrađene su teme zaštite reputacije i pojedinačnih prava, uloge čuvara javnih interesa, zaštite novinarskih izvora, slobode izražavanja na internetu, predrasuda, te prepoznavanja kako žrtava tako i počinilaca zločina motiviranih mržnjom.
Program obuke vodili su stručnjak i stručnjakinja sa Pravnog fakulteta u Sarajevu i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Primijenjena metodologija zasnovana je na prethodno razvijenom Planu i programu obuke o ljudskim pravima.
Kontinuirana obuka za odabrane edukatore i edukatorice iz entitetskih centara za edukaciju će im pomoći u daljem jačanju znanja i vještina, kao i sposobnosti da to znanje prenesu drugima. Ova je inicijativa dio širih aktivnosti na jačanju kapaciteta stručnog pravnog osoblja za primjenu standarda zaštite ljudskih prava i suzbijanja diskriminacije u svakodnevnom radu.
Program obuke proveden je u okviru projekta Vijeća Evrope Podrška dosljednoj nacionalnoj primjeni Evropske konvencije o ljudskim pravima i olakšavanje izvršenja presuda Evropskog suda za ljudska prava u Bosni i Hercegovni. Projekat je finansiran kroz Akcioni plan za Bosnu i Hercegovinu za period 2022-2025.
Preuzeto sa:
Priručnik možete preuzeti OVDJE.