
Jačanje pravosudnih kapaciteta: EU4Justice i AIRE centar, u saradnji sa Centrima za edukaciju sudija i (javnih) tužilaca u FBiH i RS, podržavaju borbu Bosne i Hercegovine protiv korupcije
U procesu evropskih integracija, jedan od ključnih izazova ostaje usklađivanje pravosudnog sistema Bosne i Hercegovine s evropskim standardima. U tom kontekstu, efektivno oduzimanje imovine stečene kriminalnim aktivnostima postaje jedno od ključnih sredstava za jačanje vladavine prava i borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Ovo je bio fokus obuke koju su AIRE Centar i projekat EU4Justice održali u Sarajevu, gdje su sudije, tužioci i drugi ključni pravosudni akteri iz Bosne i Hercegovine imali priliku razmijeniti iskustva i znanja o finansijskim istragama, oduzimanju imovine i sprečavanju pranja novca – ključnim oblastima za usklađivanje s pravnom stečevinom EU.
Mika Aalto, finski tužilac i ekspert EU4Justice projekta, koji finansira EU, izjavio je: „Oduzimanje imovine stečene kriminalnim djelima je više od zakonske obaveze; to je pitanje povjerenja u pravdu. Kada građani vide da pravosudni sistem funkcioniše u skladu s međunarodnim standardima, to stvara osnovu za jačanje vladavine prava, što je ključno za evropsku perspektivu BiH.“
Profesor Eldan Mujanović, moderator radionice, dodaje: “Finansijske istrage i oduzimanje imovine temeljni su alati za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala. Ova radionica je važna jer pruža priliku za razmjenu iskustava i primjenu najboljih praksi koje će pomoći u daljem usklađivanju pravnog sistema Bosne i Hercegovine sa zakonodavstvom EU.”
Martina Raguž, koordinatorica projekta ispred AIRE Centra, ističe: „Završni trening je bio prilika da se svi učesnici osnaže znanjima koja će im pomoći da primjenjuju evropske standarde u svakodnevnoj praksi. AIRE Centar je ponosan što podržava ovaj proces, zajedno sa našim partnerima iz EU4Justice i britanskom vladom. Zahvalni smo na saradnji centrima za edukaciju sudija i tužilaca FBiH i RS, bez kojih ne bismo postigli sve ove rezultate.“
Podršku ovom događaju pružili su i Britanska ambasada, Vlada Ujedinjenog Kraljevstva i Evropska unija kroz projekat EU4Justice, čiji je angažman ključan za omogućavanje implementacije evropskih standarda u pravosudne reforme. „Saradnja s evropskim partnerima omogućava BiH da se približi visokom pravosudnom standardu i postavi temelje za budući uspješan razvoj,“ zaključuje Raguž.
Događaj koji je realizovan 17. i 18.03.2025. godine uključivao je treninge i radionice. Kroz sesije o finansijskim istragama, pranju novca i oduzimanju imovine, učesnici su stekli vrijedna znanja o tome kako efikasno identifikovati, ući u trag i povratiti nezakonitu imovinu i primijeniti relevantno zakonodavstvo.
Ranije objavljeno
Novoimenovane sutkinje i sudije u studijskoj posjeti pravosudnim institucijama u Saveznoj Republici Njemačkoj, 06.-11. juli/srpanj 2025. godine, Bonn
U periodu od 06. do 11. jula 2025. godine, u okviru institucionalne saradnje Centra za[...]
U Sarajevu održana Regionalna konferencija „Ubrzanje parničnih postupaka – važan korak u pripremi pristupanju Evropskoj Uniji“
U organizaciji Centra za edukaciju sudija i tužilaca u Federaciji Bosne i Hercegovine i Foruma[...]
Regionalni webinar “Prava prirode, prava ljudi: Odgovornost za zaštitu životne sredine“
Regionalni webinar “Prava prirode, prava ljudi: Odgovornost za zaštitu životne sredine“ AIRE centar organizuje[...]