
SEMINAR „ZAŠTITA ZVIŽDAČA“
Centar za edukaciju sudija i tužilaca Federacije Bosne i Hercegovine je dana 05./06.11.2020. godine u saradnji sa Vijećem Evrope održalo dvodnevnu edukaciju u okviru implementacije projekta JUFREX II na temu „Zaštita zviždača“, iz oblasti ljudskih prava i krivičnog prava. Ovom kaskadnom treningu prisustvovalo je učesnika, sudija i tužilaca iz Federacije Bosne i Hercegovine. Edukatori seminara su bili gospodin Samir Selimović, tužilac Kantonalnog tužilaštva Sarajevo , gospodin Sanin Bogunić, tužioc Kantonalnog tužilaštva Sarajevo i gospođa Ivana Roagna ekspertica Vijeća Evrope iz Republike Italije. Edukatori su obuhvatili oblasti iz krivičnog prava i ljudskih prava i EK, gdje su kroz studije slučaja obuhvatili međunarodne pravne instrumente, trendove i dobre prakse u području zaštite zviždača (međunarodne konvencije, Vijeće Evrope, Evropska unija, nacionalne dobre prakse).
Teme koje su obrađene na seminaru su:
– Uvod u koncepte, pravne principe i mehanizme povezane sa zaštitom zviždača;
– Bosanskohercegovački propisi koji regulišu prijavu korupcije i zaštitu zviždača;
– Institucionalni okvir i procedure zaštite zviždača;
– Praksa Evropskog suda za ljudska prava koja se odnosi na zašitu zviždača;
– Iskustva Italije u borbi protiv korupcije;
– Podizanje svijesti, komunikacija i saradnja javnog i privatnog sektora u području zaštite zviždača
– Specifični aspekti privatnog sektora
Prezentacije, diskusija i vježbe su sprovedene on line, putem Cisco webeks platforme, poštujući propisane sigurnosne mjere zaštite od COVID- 19.
Ranije objavljeno
U Sarajevu održana Regionalna konferencija „Ubrzanje parničnih postupaka – važan korak u pripremi pristupanju Evropskoj Uniji“
U organizaciji Centra za edukaciju sudija i tužilaca u Federaciji Bosne i Hercegovine i Foruma[...]
Regionalni webinar “Prava prirode, prava ljudi: Odgovornost za zaštitu životne sredine“
Regionalni webinar “Prava prirode, prava ljudi: Odgovornost za zaštitu životne sredine“ AIRE centar organizuje[...]
Regionalni webinar “Iza kulisa: Žene i nezakoniti finansijski tokovi na Zapadnom Balkanu”
AIRE centar organizuje regionalni webinar na temu “Iza kulisa: Žene i nezakoniti finansijski tokovi na[...]